Minlərlə Qarabağ ermənisi Yerevanda Ermənistan hakimiyyətinə etiraz etməyə başlayıb.
Qarabağlılar hökumətdən onlara qarşı diskriminasiyaya son qoyulmasını və Azərbaycana təhlükəsiz şəkildə qayıdış məsələsinin beynəlxalq arenada qaldırılmasını tələb edirlər.
Onlar, həmçinin hökumətin aylıq müavinətləri ödəməyə davam etməsini istəyirlər.
Yerevanın Azadlıq Meydanında baş tutan mitinqin təşkilatçıları hökumətə bu tələbləri yerinə yetirməsi üçün bir həftə vaxt verib. Əks halda, onlar kütləvi aksiyalara davam edəcəklərini bildiriblər. Bəzi etirazçılar artıq çadırlar qurmağa başlayıblar.
“Sosial-iqtisadi problemlərimizi həll etməsələr, qadınlarımız və uşaqlarımız küçədə qalsa, istəsələr də, istəməsələr də, bu mübarizə siyasi mübarizəyə çevriləcək”, mitinq iştirakçılarından biri deyib.
Ermənistan hökuməti etirazçılarının tələblərinə hələ ki reaksiya verməyib.
Qarabağ erməniləri 2023-cü ilin sentyabrında Azərbaycanın keçmiş Dağlıq Qarabağ ərazisində hərbi əməliyyat aparmasından sonra evlərini tərk ediblər.
Onların Azərbaycana qayıdış məsələsi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh razılaşması üçün aparılan danışıqların müzakirə predmeti olmayıb