"Zaqatala havalimanı ölkə büdcəsinə heç bir mənfəət gətirmir"
"Zaqatalada işləməyən hava limanının yenidən qurulması təəccüblüdür. Çünki, hələ bu hava limanından heç bir aviareys həyata keçirilməyib”.
Bunu, iqtisadçı Natiq Cəfərli "Azadlıq Radiosu"na Zaqatalada hava limanının yenidən qurulub istifadəyə verilməsini dəyərləndirərkən deyib.
N.Cəfərli qeyd edib ki, ümumiyyətlə, bir bölgədə iki hava limanının olması məqsədəuyğun deyil.
"Bu bölgədə Qəbələdə hava limanı var. Oradan bir saat yarıma avtomobillə Zaqatalaya gedə bilərsiniz. Məhz buna görə Zaqatala hava limanı iqtisadi cəhətdən əlverişli deyil. Əgər Qəbələ bu bölgədə turizm mərkəzi kimi seçilibsə, işə yaramayan hava limanına maliyyə qoymaq deyil, onun inkişafı daha səmərəli olardı”, - iqtisadçı bildirib.
N.Cəfərli indiyə qədər ümumiyyətlə Zaqatala hava limanından hansısa aviareysin həyata keçirilməsi barədə məlumat olmadığını da vurğulayıb. Onun fikrincə, yenidənqurmadan ötrü çoxlu pul ayrılması uçuş infrastrukturunun inkişafı arzusundan çox şübhəli məqamlara oxşayır.
"Gürcüstanda da regional hava limanları inkişaf edir. Amma bir ardıcıllıq var. Məsələn, Kutaisi şəhərindəki hava limanının yenidən qurulmasından sonra loukosterlərin çoxu buraya köçürüldü. Bundan əlavə, orda tez-tez endirim aksiyaları təşkil edilir və ucuz qiymətlərlə dünyanın bir çox ölkələrinə uçmaq olur. Bizdə belə şeylər yoxdur və regional hava limanları fəaliyyətsizdir”, - o, bildirib.
İqtisadçı hesab edir ki, Zaqatala hava limanı ölkə büdcəsinə heç bir mənfəət gətirmir və dövlətin pulları boş yerə aeroportun saxlanmasına, işçilərin əmək haqqına xərclənir.
Bu açıqlamaya, hələlik, "Azərbaycan Hava Yolları" - AZAL Açıq Səhmdar Cəmiyyətindən münasibət almaq mümkün olmayıb.